Notariusz działa w kancelarii notarialnej, a w wyjątkowych sytuacjach, poza nią, na podstawie ustawy prawo o notariacie. Jest on powołany do dokonywania czynności notarialnych, które mają charakter urzędowy. Jako osoba zaufania publicznego podlega określonej odpowiedzialności. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić w jakich okolicznościach i jakiej odpowiedzialności podlega notariusz.
Osoba notariusza
Notariusz stoi na straży legalności i bezpieczeństwa obrotu prawnego i jego zgodności z prawem. Szczegółową ofertę spraw, które oferuje kancelaria notarialna, można prześledzić na stronie https://www.notariuszolsztyn.info/.
Rodzaje odpowiedzialności
Dokonywane przez notariusza czynności notarialne wywołują określone skutki prawne. W związku z powyższym notariusz ponosi odpowiedzialność tak cywilną jak i karną i dyscyplinarną za prawidłowość i staranność wykonywania swoich działach. Poniżej przybliżymy każdy z rodzajów tej odpowiedzialności.
Odpowiedzialność cywilna
Notariusz jest odpowiedzialny za szkodę, którą wyrządzi w związku z wykonywanymi przez siebie i swoich pracowników czynnościami notarialnymi. Odpowiedzialność ta została określona w kodeksie cywilnym. W ramach odpowiedzialności cywilnej, notariusz jest zobowiązany do wykonywania czynności z należytą starannością. Brak dołożenia należytej staranności w działaniu równiez rodzi odpowiedzialność dyscyplinarną po stronie notariusza. Obowiązkiem podlegającym odpowiedzialności cywilnej jest to, by kancelaria notarialna w osobie notariusza posiadała ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek ten wynika z konieczności majątkowego naprawienia szkody za błędną czynność. Ubezpieczenie jest istotnym czynnikiem, bowiem notariusz odpowiada za poniesione straty i spodziewane korzyści związane z czynnością, chyba że na podstawie przepisów szczególnych kancelaria Olsztyn zostanie zwolniona z odpowiedzialności, bądź jej odpowiedzialnośc będzie ograniczona.
Odpowiedzialność karna
Notariusz świadczący swoje usługi tak w mieście Olsztyn jak i w każdym innym miejscu, posiada status funkcjonariusza publicznego. Status ten powoduje, że funkcjonariusz podlega odpowiedzialności karnej określonej w art. 231 §1 kodeksu karnego dotyczącym odpowiedzialności za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza, ze szkodą dla interesu prywatnego bądź publicznego.
Odpowiedzialności karnej podlega również notariusz z uwagi na naruszenie tajemnicy okoliczności sprawy. Powyższe zostało określone w art 266 kodeksu karnego.
Odpowiedzialność dyscyplinarna
Notariusz Olsztyn podlega również odpowiedzialności dyscyplinarnej rozumianej jako odpowiedzialność zawodowa. W zwtym zakresie notariusz odpowiada za naruszenia obowiązków, uchybienia powadze lub godności zawodu, jak i niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności. Z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej, na notariusza można nałożyć karę upomnienia, nagany z którą związany jest zakaz udziału w organach samorządu notarialnego i sądownictwie dyscyplinarnym przez okres 3 lat, karę pieniężną lub karę pozbawienia prawa prowadzenia kancelarii.
Zawód zaufania publicznego
Funkcja pełniona przez notariusza ma niewymierne znaczenie dla bezpieczeństwa i pewności obrotu, w związku z czym odpowiedzialność na nim spoczywająca jest ogromna. Jest to widoczne w zakresie i złożoności odpowiedzialności za wykonywane czynności.